Kojící mohou jíst všechno bez omezování. Kojící nemohou jíst všechno a musí si dávat pozor na to, z čeho by jejich miminko mohlo mít prdíky. Tak jak to je? Ona ta pravda bude zase někde -> uprostřed <-. Jsou miminka, která nereagují na žádné potraviny a pak jsou zase miminka, která jsou velmi citlivá a mohou mít potravinové alergie. Každá maminka si musí najít tu nejlepší cestu pro sebe a svoje miminko a podle toho postupovat. Není to jednoduché, protože na tohle vás nikdo dopředu nepřipraví a i kdyby, tak zkušenost je prostě nepřenosná.

Co jíst při kojení?

Strava během kojení je velmi důležitá, jako maminky máte často tendence se odbývat (nejen po dobu kojení dítěte), nejíte vůbec nebo nejíte kvalitně, což regeneraci organismu nepřidá. Rychlé hubnutí po porodu není vůbec na místě a chce to svůj čas. Není pravda, že nemůžete nic nadýmavého nebo kořeněného. Platí vše s mírou, jíst tak, jak vám dělá dobře a jste zvyklá. Plná miska brokolice s chilli není ta pravá volba, ale pár uvařených růžiček a rozumně použité koření je v pohodě. Rozhodně nemusíte jíst neslaná a nekořeněná jídla na vodě. Strava musí být co nejkvalitnější, s dostatečným energetickým příjmem, protože po porodu je to pro vás velký záhul.

Co jíst při kojení článek www.wugi.cz

Vhodný jídelníček při kojení

Jezte  masokostní vývary s masem a vařenou zeleninou (ideální po porodu popíjet ke každému jídlu na regeneraci), mixované zeleninové polévky, maso a vnitřnosti, vejce, dostatek zdravých tuků jako olivový olej, avokádo, ořechy, zdroje kvalitních sacharidů jako brambory, dýně, kořenová zelenina, rýže a podobně. Z koření volte takové, které vám pomůže s trávením, jako je náš běžný kmín a pijte dostatek tekutin. Pozor na přílišné eliminace potravin. Miminka prostě prdí. Rodí se s nevyvinutým trávicím traktem a potřebují čas. Koliky nemusí souviset jen s jídlem. Bolesti bříšká a prdíky zhoršuje, pokud dítě není dostatečně dlouhý čas několikrát denně bez plenky, nemá možnost kopat si volně nožičkami nebo nemá masírované bříško a není s vámi v kontaktu. Proto pomůže kontakt kůže na kůži, nošení v šátku, masáže, cvičení s nožičkami, pasení koníčků a správná technika kojení.

Nevhodné potraviny a co při kojení nejíst

Některé eliminace mohou pomoci, ale opatrně s nimi, protože se kvůli nevhodným eliminacím můžete dostat do začarovaného kruhu nedostatku živin a zhoršení stavu vás i miminka. Čemu se rozhodně můžete vyhnout a ničeho se nebát jsou průmyslově zpracované potraviny, nadmíra jednoduchých cukrů (sušenky, zákusky, zmrzliny, sladké nápoje, sladké pečivo) a nevhodné rostlinné oleje. 

Co může maminka zkusit na čas ze stravy vysadit?

  1. Miminka často trpí alergií na mléčnou bílkovinu (ABKM), proto při různých potížích jako koliky, zvýšené ublinkávání nebo ekzémy, můžete vyzkoušet eliminaci veškerých mléčných výrobků (nejen kravských, ale i kozích a ovčích) – mléka, sýrů, smetany, jogurtů, kefírů i másla. Alergii na bílkovinu si nepleťte s intolerancí laktózy. V pořádku je konzumace ghí. Současně to ale neznamená, že všechna miminka mají ABKM. V případě vynechání mléčných produktů si hlídejte dostatečný příjem vápníku – bude pravděpodobně na místě suplementace. Vápník je např. v tomto Multivitaminu pro těhotné a kojící.
  2. Další častou alergií je alergie na vejce (bílek), takže pokud přetrvávají potíže po eliminaci průmyslově zpracovaných potravin a mléčné bílkoviny, můžete zkusit i stravu bez vajec.
  3. Dále mohou být problematické potraviny jako sója, arašídy, ořechy a v závažných případech i zkřížené alergeny jako hovězí a kuřecí maso.

ALE POZOR! Znovu varuji před nevhodně zvolenými eliminacemi, protože děti prostě mohou trpět na koliky z různých důvodů. Nevhodné eliminace by mohly vést ke zhoršení stavu maminky, a tím i miminka. Miminka velmi reagují na nepohodu maminky. Pokud si nevíte rady a nejste si jisti, poraďte se s odborníkem.

Jak doplnit vápník při eliminaci mléčné bílkoviny?

Mezi nemléčné potraviny bohaté na vápník, který je současně dobře vstřebatelný patří sardinky (doporučujeme kupovat ve skle), losos či např. brokolice. Bohatým zdrojem vápníku, ale ne moc dobře vstřebatelným kvůli obsahu antinutričních látek, je také mák nebo mandle. Vápník a další živiny potřebné při kojení můžete doplňovat i pomocí Multivitaminu pro těhotné a kojící Pregna-Plan.

Multivitamin pro těhotné a kojící PregnaPlan s bioaktivními vitamíny a minerály www.wugi.cz

Co nadýmá při kojení

Plyn z vašeho trávicího traktu nepřechází do vašeho mléka. Na druhou stranu se řiďte selským rozumem a to, co nedělá dobře vám, nemusí dělat dobře ani vašemu miminku nebo to zhorší váš vzájemný klid a komfort. Luštěniny opravdu nedoporučujeme vařit hned po návratu z porodnice. Zařaďte je po malých částech až časem a hlavně vhodně připravené. Vyhněte se kvantům syrové zeleniny a vrhněte se na tradiční způsoby přípravy. Kváskový chleba, vločky fermentované přes noc v kefíru nebo koláče z fermentovaného těsta. A neodbývejte se!

Jaké doplňky stravy můžete při kojení?

Na doplňcích se často setkáte s větou "nevhodné pro těhotné, kojící a děti", která musí být uvedena z legislativních důvodů. Spoustu doplňků i s takovým označením můžete, ale neznamená to automaticky, že můžete všechny! Vždy se raději poraďte s odborníkem. Uvádíme, jak základní doplňky stravy, tak i další možnosti, když na vás něco leze. Protože s otázkou vhodnosti doplňků při kojení se setkáváme velmi často.

Základní doplňky stravy pro kojící matky:

  • Multivitamin Pregna-plan pro těhotné a kojící – vitamíny a minerály jsou dobře vstřebatelné a bioaktivní podobě. Je vhodný s ohledem na náročnost poporodního období, nedostatečný spánek, časté kojení a potřebu podpořit regeneraci.
  • Hořčík pro podporu energie je energizující hořčík malát. Na zklidnění, regeneraci a podpory kvality spánku je vhodný hořčík bisglycinát.
  • Omega 3 EPA a DHA – důležité pro vaši regeneraci, zdraví a hlavně – velmi důležité pro vývoj mozku a nervové soustavy miminka. Předáváte jej přes mateřské mléko. Kojící mohou jakýkoliv z naší nabídky omega 3. Od zavádění příkrmů doporučuji omega 3 přidávat i dětem do stravy – vhodný je olej Rosita, Trime omega 3 i Trime omega 3 s D3+K2.
  • Probiotika ve formě probiotických potravin a nápojů (domácí kefíry, kvašená zelenina atd.) Důležité pro zdraví vás i miminka, také předáváte skrze mateřské mléko. V případě potřeby probiotika navýšit můžete kvalitní probiotika s prebiotiky Probiomix.
  • Železo doporučujeme při ztrátách krve při porodu, ale pozor na nevhodné formy na předpis nebo z lékárny, které velmi často způsobují zácpu a obsahují škodlivá aditiva! Základem je jíst kvalitní maso a játra, navýšit vitamin C, hořčík a B vitamíny podporující krvetvorbu. Případně volit přírodní doplňky bez aditiv, železo je také v Multivitaminu Pregna-plan.
  • Vápník doporučujeme, pokud vy nebo vaše miminko má ABKM a nejíte mléčné výrobky a nestačí vám vápník z Multivitaminu Pregna-Plan.
  • Hlídat si i pořád a stále dostatek vitaminu D (v kombinaci s K2). V mateřském mléce ale nepředáváte dostatek, proto je suplementace pro miminko také na místě. Pro novorozence je vhodný rostlinný vitamin D3 Vitashine, který nezpůsobuje bolesti bříška, vhodné je postupně jej doplnit také o vitamin K2, který potřebují i miminka.

Rosita olej z tresčích jater: kvalitní zdroj omega 3, vitaminu D a A

Omega 3 pro regeneraci po porodu a zdravý vývoj miminka ROSITA www.wugi.cz

Co na rychlou regeneraci po porodu:

  • Omega 3 jsou základ.
  • Kolagen a kyselina hyaluronová doporučujeme zejména při nástřihu nebo císařském řezu, vhodné užívat již preventivně před porodem.
  • Vitální houby vyživují organismus, urychlují regeneraci, posilují imunitu, odolnost a harmonizují psychiku – vhodná je zejména Reishi, při kojení můžete ale jakékoliv houby. Pro pomoc s výběrem se neváhejte obrátit na poradnu.

Kolagen s kyselinou hyaluronovou a biotinem pro regeneraci po porodu. Vhodné při kojení www.wugi.cz

A co v případě akutních potíží?

Betaglukan při potížích při kojení www.wugi.cz

Jaké bylinky jsou vhodné při kojení?

Ne všechny byliny jsou při kojení vhodné, ale jednorázová konzumace čaje nebo nějakého jídla vám ani děťátku nic neudělá, takže hlavně klid. Vhodné je bylinky vždy střídat a nepít ničeho moc. Platí to i pro čaje z fenyklu, které se dříve hodně doporučovali a teď se od nich ustupuje. Lze zařazovat kmín, anýz, meduňku, na podporu kojení pak kojící směsi s jestřabinou. I u kojících čajů je dobré dělat pauzy a byliny střídat.

Co mlsat při kojení

Zaměřte se na kvalitní cukrovinky, žádná umělá sladidla, konzervanty či jiná ,,vylepšovadla”. Jak poznat kvalitní čokoládu a co se na obale nedočtete a také jaké nebezpečí může být ukryto ve sladkostech jsme vám v článcích popisovali dříve. Stejně jako dětem nechceme dávat nezdravé věci, a už vůbec ne sladkosti plné cukru a všeho možného, neměli bychom tím krmit ani svůj mikrobiom. Dopřejte si sladkou tečku po obědě, mlsejte, ale čtěte složení. A pokud složení číst nechcete, spolehněte se na náš výběr těch nejkvalitnějších čokolád, ořechových másel, sušeného ovoce nebo RAW tyčinek.

Mlsání vhodné při kojení RAW AIP datlová tyčinka květomluva www.wugi.cz

Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy