Proč dochází k histaminové intoleranci (HIT) aneb proč vaše tělo nestíhá odbourávat histamin? Internet je plný nejrůznějších doporučení a je nám jasné, že po přečtení pár doporučených seznamů potravin při HIT vám jde hlava kolem. Z nejpřísnějších seznamů lze pochopit jediné – přejít na výživu z prány. Pojďte se s námi podívat, proč eliminace potravin nejen, že nestačí, ale může být cestou do pekel a na co dalšího je potřeba se podívat.

Co je histaminová intolerance (HIT)

Histamin je látka, se kterou se setkáváme zcela běžně. Není zlý a většina z nás na něj nijak nereaguje. Někteří lidé ale mají oslabenou schopnost jej odbourávat, histamin se nahromadí a způsobuje jim různé nepříjemnosti podobné potravinové alergii.

Příznaky histaminové intolerance

Příznaky se objevují brzy po jídle (minuty až hodiny) a jde o širokou škálu nejrůznějších projevů. Mohou se objevovat bolesti hlavy, kopřivka, zarudnutí a svědění kůže, rýma, otoky, bušení srdce, migrény, astma, průjem, křeče a další.

Histaminová intolerance příčiny článek www.wugi.cz

Proč k histaminové intoleranci dochází?

Je to nerovnováha mezi příjmem a odbouráváním histaminu. Buď jej tedy přijímáte ze stravy nebo z vašeho těla v příliš velkém množství nebo je poškozený systém odbourávání. Více histaminu v těle se uvolňuje např. při alergiích či bakteriálních infekcích. I jiné látky z potravin zvané biogenní aminy mohou vytlačovat histamin ze střevních buněk a zvyšovat jeho hladiny. To znamená, že pokud potravina není sice bohatá na histamin, ale obsahuje hodně těchto problematických látek, může vám také vyvolat příznaky histaminové intolerance.

Co je příčinou HIT?

Jeden z důvodů, proč máte s histaminem problém, je snížené množství enzymu DAO (diaminooxidázy), který histamin odbourává. Ten je produkován ve střevě. Avšak DAO není 100% ukazatelem HIT a rozhodně zjištění jeho sníženého množství neznamená automaticky, že máte HIT, je to jen určitá pravděpodobnost. Další enzym zapojený do odbourávání histaminu je histamin-N-methyltransferasy (HNMT). Tyto enzymy mohou být oslabeny geneticky či poškozením, např. poškozením zdraví střev.

Proč nefunguje odbourávání histaminu?

Aktivitu enzymu DAO zodpovědného za odbourávání histaminu snižuje také alkohol i celá řada léků, jako jsou léky od bolesti, antidepresiva, antibiotika, léky na srdeční arytmii, ale i antihistaminika. Snížená aktivita je u lidí s poškozením zdraví střev a střevními zánětlivými onemocněními. Alkohol kromě snížení navíc destabilizuje žirné buňky, ve kterých je schovaný histamin a ten se pak vyplavuje ve zvýšené míře do těla.

Příčiny vzniku HIT

Histaminová intolerance je symptom. Na vině není histamin jako takový. Příčinou histaminové intolerance může být narušení zdraví střev, stres, nadměrná fyzická aktivita, nedostatečný spánek a regenerace, užívání léků či alkoholu. Pokud máte narušený steřvní mikrobiom, mohou vám bakterie ve střevech produkovat více histaminu a problematických látek způsobujících vaše potíže. Roli hraje také nedostatek vitaminu B6 a mědi, což jsou látky, které enzym DAO potřebuje pro svou funkci rozkládat histamin. Eliminace potravin sama o sobě nic nevyřeší. Řídit se jen tabulkami nízkohistaminových jídel je cesta do pekel, protože při shlédnutí pár seznamů je závěr jasný – nejíst nic.

Příčiny vzniku HIT - zdraví střev - blog www.wugi.cz

Histaminová intolerance a vhodné potraviny

Seznamy jsou často zavádějící a nepřesné, někdy se histamin v potravině najde a jindy v té stejné ne. Avšak podstatná část problému spočívá ve střevě, narušeném střevním mikrobiomu a narušené střevní sliznici. Problém proto nevyřeší pouhá eliminace, ale důležité je se zaměřit na ozdravení střevního prostředí a trávicí proces. Ano, některé potraviny opravdu obsahují hodně histaminu, takže platí určité zásady, které zajistí nižší obsah histaminu v jídlech a nižší dráždivost. A POZOR – i ten stres zvýší histamin v našem těle! 

Na co se zaměřit při histaminové intoleranci?

Takže pro jistotu ještě jednou – eliminace potravin, ale neřešení dalších faktorů vašeho života, jako je stres, vyčerpání, nekvalitní spánek, vztahové potíže atd. nikam nevedou. I přes super nízkohistaminovou stravu můžete mít zdravotní potíže. Z toho plyne důležitý fakt, že můžete na STEJNÉ jídlo NĚKDY REAGOVAT (jste ve stresu) a JINDY NE (jste v pohodě). Zkrátka to není jen o jídle.

Čerstvé a dobře skladované jídlo obsahuje méně histaminu

Konzumujte ideálně čerstvě uvařené jídlo max. před 24–48hodinami, kratší doba je vhodná zejména u ryb a masa. Pokud jídlo připravujete dopředu, dbejte na správné skladování. Po uvaření jídlo rychle zchlaďte – dejte jídlo chladit v nehorké nádobě do chladné špajzky nebo vložte hrnec do dřezu s ledovou vodou. Po rychlém vychlazení jej správně uschovejte. Vhodné je skladovat ve skleněných nádobách v lednici, případně i nakrabičkovat do mrazáku. Nedávejte nikdy teplé jídlo do plastových nádob. Co jsou lehce stravitelné potraviny, jak je správně vařit a skladovat?

Čerstvé a dobře skladované jídlo obsahuje méně histaminu www.wugi.cz

Vynechte potraviny obsahující více histaminu

Vyvarujte se potravinám, které opravdu budou více dráždivé a které obsahují více histaminu nebo liberátorů histaminu:

  • to jsou všechny polotovary, konzervovaná jídla, ultra-průmyslově zpracovaná jídla,
  • zavařeniny,
  • alkohol,
  • ocet,
  • konzervanty a aditiva v jídlech,
  • vyzrálé sýry, zpracované maso (uzeniny, salámy apod.),
  • dlouze tažené vývary,
  • kakao, čokoláda,
  • černý a zelený čaj,
  • citrusy a exotické ovoce (ananas, papája, kiwi),
  • pravděpodobně lilek, špenát, rajčata, jahody a maliny
  • a bohužel i zdravé fermenty (kysané zelí, kefíry a podobně).

Fermentované potraviny se vám podaří zařadit třeba postupně v budoucnu. Je cílem začít pracovat na regeneraci střeva a fermenty pak velmi pomaličku postupně do jídelníčku přidávat, začít se může klidně i jen s jednou čajovou lžičkou. Vývary jsou sice hojivé, ale bohatší na histamin, volte proto raději krátce vařené z masa a zeleniny. Dle vývoje stavu můžete masokostní vývar v malém množství zkoušet. Pozor na ryby, kde je problém s čerstvostí, takže také často způsobují problémy. Není to ale vždy.

Vyhněte se čtení seznamů pro HIT. Někdy histamin v jahodách, malinách či špenátu zjistili, jinde ne. Roli bude hrát lokálnost a čerstvost daných potravin. Řiďte se svým tělem, snažte se o udržení maximální pestrosti v jídle a pokračujte následujícím bodem.

Uzdravení střeva při řešení HIT 

Podpořte střevní mikrobiom, obnovte zdravý proces trávení, doplňte nutričních deficity a navyšte významné protizánětlivé a regenerující látky! Důležitá je pestrost v jídle – různorodá barevná zelenina, různé druhy příloh (jáhly, pohanka, rýže, amarant, brambory, kvalitní kváskové pečivo), ovoce, kvalitní bílkoviny (farmářské maso a vejce) i kvalitní tuky. Rozlišujte, jaké tuky patří do studené kuchyně, jaké do teplé a co do koše. Preferujte lokální potraviny, tak bude zajištěna i lepší kvalita. Dovážené potraviny mohou více provokovat alergické potíže (nejen HIT). Výrazné eliminace mohou mikrobiom a střevo ještě více oslabit. Vyhýbejte se co nejvíce chemii, preferujte BIO potraviny a omezte i chemii ve svém okolí z kosmetiky a drogérie. Dbejte i o zdraví ústní dutiny, protože potíže, jako zvýšená kazivost nebo záněty dásní zvyšují zánět v celém těle a narušený ústní mikrobiom narušuje složení i níže mikrobiomu ve střevě. Každé sousto jídla dobře rozkousejte - zlepšíte jeho stravitelnost a snížíte dráždivost na sliznice trávicího traktu.

Pro uzdravení střeva preferujte BIO potraviny www.wugi.cz

Doplňky stravy při HIT

Navyšte příjem omega 3 EPA a DHA, zinku, vitamínů B, C a doplňte velmi časté deficity vitaminu D. Zdroj omega 3 mastných kyselin je kvalitní rybí olej, vyhněte se ale těm fermentovaným.

Regenerace těla při HIT

Umožněte tělu regenerovat – jedna věc je dát mu potřebné živiny, druhá – dopřát mu dostatek prostoru a času. Z aktivity (práce, stres, sport, zahlcení myšlenkami, sledování sociálních sítí) musí tělo přepnout do módu "pohody". Na této cestě vám pomohou např. meditace, masáže, otužování, saunování, kvalitní spánek, uklidňující dechová cvičení či jiné aktivity, které máte rádi. Najděte si koníček vhodný pro vás. Nesrovnávejte se s lidmi kolem sebe (především na sociálních sítích) a udělejte si režim pouze podle sebe. Řešte (ne)kamaráda stres. Jak se zbavit chronického stresu? 

Protizánětlivé bylinky při HIT (histaminové intoleranci) www.wugi.cz

Vhodná jídla při histaminové intoleranci

Využijte do jídel sílu čerstvých bylinek a koření. Působí protizánětlivě, antihistaminicky (proti alergiím), dokáží pomáhat stabilizovat žirné buňky a snížit míru vyplavování histaminu. Zkuste kopřivu, která skvěle funguje i na alergie, rozmarýn, tymián, saturejku, bazalku, hřebíček, šafrán, zázvor, kurkumu, kardamom i perilu (používá se v asijských jídlech). Připravujte si jídla z čerstvých surovin a jezte je čerstvě uvařená. Vybírejte kvalitní čerstvé maso, přílohy, zeleninu, zkoušet můžete i luštěniny. Sledujte vaše individuální reakce na daná jídla. Pracujte na posílení zdraví střev a mikrobiomu a postupně jídelníček upravujte, pokud regenerace bude probíhat správně i vaše reakce na potraviny budou ustupovat.

Pokud potřebujete s něčím poradit, napište do odborné poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy

Zdroje:

odbornice: https://aspoonofhistamine.com/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308327/