Poté, co byl tuk ještě před pár lety démonizován, zažívá obrovský comeback. Mnoho lidí si uvědomilo, že zdravé tuky jsou esenciální součástí jejich stravování a jsou nezbytné pro většinu tělních funkcí – a naopak, že nízkotučné diety jsou spojeny s přibíráním, nedostatkem živin, rozvojem nemocí a vyšším rizikem úmrtí. Vraťme tuky zpět do hry!

V posledních letech byla na stravování s vysokým příjmem tuku provedena spousta studií. Shodují se, že vyšší příjem tuků přispívá k dlouhověkosti a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění – od infarktu, přes mrtvici k srdečnímu selhání. (1)

Vyšší příjem tuků -> nižší riziko úmrtí a kardiovaskulárních onemocnění

Vysokotuková strava snižuje riziko úmrtí i různých onemocnění.

Proč je vysokotuková strava lepší

Hlavním problém nízkotučných diet je přídavek cukrů a škrobů. Když z potraviny odebereme jednu z jejich hlavních složek – tuk – je potřeba jej něčím nahradit – ať už kvůli konzistenci, tak kvůli chuti. V nízkotučných výrobcích je tuk nahrazen sacharidy a to většinou v jejich levné, průmyslově zpracované podobě.

Nízkotučný výrobek = tuk nahrazen levnými škroby a cukry = zdraví nebezpečné. Zpracované sacharidy způsobují přibírání, narušují inzulínovou senzitivitu, vedou k rozvoji metabolických onemocnění, rozvíjí v těle zánět, poškozují cévy a právě ony (ne tuky nebo cholesterol) mohou třeba za infarkt.

Nízkotučné neznamená zdravé

V čem je strava bohatá na tuky prospěšná?

1. Bojuje s nemocemi a prodlužuje život

Vyšší příjem tuků (i těch nasycených, jako je máslo apod.) nezvyšuje cholesterol a jsou pro náš kardiovaskulární systém prospěšné. Vysoký příjem tuků snižuje riziko obezity, reguluje inzulínovou senzitivitu, snižuje risk rozvoje cukrovky a může dokonce chránit proti rakovině. Tuky jsou spojeny s vitalitou ve vyšším věku.(2)

2. Zhubnete bez jojo efektu

Strava bohatá na tuky nás více zasytí, zahání signály hladu a návaly chutí. Tuky regulují hladiny ghrelinu – našeho hormonu kontrolující hlad a chutě, díky nim dosáhnete udržitelné ztráty hmotnosti.

3. Udržuje zdravý mozek – zlepšuje kognitivní a neurologické funkce

Mozek vyžaduje spoustu energie, včetně dostatečného množství cholesterolu. Tuky (zvláště pak cholesterol) se chovají jako antioxidanty a jsou prekurzorem dalších látek nezbytných pro mozek a tvorbu signálních molekul (neurotransmiterů). Některé studie potvrzují spojení mezi vysokým příjmem tuků a ochraně proti rozvoji demence a depresí. (3)

4. Zajišťuje hormonální rovnováhu i plodnost

Cholesterol a další tuky jsou základním stavebním kamenem pro buněčné membrány a produkci hormonů. Nízkotučné diety způsobují obtíže s menstruací a následným otěhotněním. Náš hormonální systém tuky potřebuje. (4)

5. Je nezbytná pro vstřebávání vitamínů

Tuk je nezbytný pro absorbci vitamínů rozpustných v tucích, jako jsou vitamíny A, D, E a K. Nedostatečný příjem tuků způsobuje i nedostatek těchto esenciálních vitamínů, bez kterých naše tělo nemůže fungovat.

Zdravé tuky jsou klasické přirozené potraviny - jako je máslo, vejce, avokádo a kvalitní oleje.

Tuk je super – tak který si vybrat?

„Jezte více tuků“ není nabádání ke konzumaci těch nekvalitních – jako jsou margaríny, levné oleje v plastu a smažené dobroty (např. hranolky topící se v přepáleném friťáku). Zdravé tuky zahrnují klasické přirozené potraviny, jako je máslo, přepuštěné máslo (ghí/ghee), sádlo, plnotučné mléčné výrobky, kokosový tuk, ořechy, vejce, olivy, avokádo a kvalitní panenské oleje v tmavých sklech – olivový, lněný, BIO řepkový. Jedná se o přirozené tuky, průmyslem nezpracované.

Kvalitní tuk potěší vaše zdraví a chuť plnotučných výrobků je mnohonásobně lepší. V obchodě se například běžně setkáváme s nízkotučnými kefíry (často doslazovanými). Plnotučný kefír v obchodě nás stojí 2x tolik, než pokud si jej vyrobíte doma z BIO plnotučného mléka. Zkuste poctivý domácí kefír a dodejte tělu přirozený tuk, spoustu přátelských bakterií, snadno vstřebatelných živin a vitamínů. (Příprava vám zabere minutu – mrkněte se na video zde!)

Normálně tučná jídla jsou plnotučná

Normálně tučné znamená plnotučné.