Fermentovaná příbuzná vodního kefíru – kombucha – je pro spoustu z nás známějším nápojem. Jaký je mezi kombuchou a vodním kefírem rozdíl? Jaké jsou jejich prospěšné účinky? Kdy se hodí více kefír a kdy kombucha? 

Co je kombucha

Kombucha je fermentovaný čaj připravený z čajové houby – kombuchové kultury (kombuchová houba, scoby, apod.) a oslazeného čaje. Fermentace probíhá při pokojové teplotě po dobu 5 až 30 dní. Následně se čaj pije samotný i ochucený různými způsoby.

Kombucha obsahuje bakterie a kvasinky, spoustu vitamínů (zejména skupiny B), minerálů a dalších látek prospěšných pro naše zdraví. Zároveň ale také obsahuje kofein (tein) z černého či zeleného čaje.

Kombuchová houba (scoby)

zdroj obr: https://www.buchi.com.au

Jelikož se v kombuše nachází spousta kvasinek, vzniklý nápoj obsahuje určité množství alkoholu - běžně se uvádí kolem 1 - 1,5 % (pro srovnání: nealko pivo má do 0,5 %). Chuť kombuchového čaje je oproti vodnímu kefíru výraznější - kyselejší a octovější

Obecně se pití kombuchy doporučuje jako podpora imunitního systému a pro zdravé zažívání. 

Co je vodní kefír

Vodní kefír je probiotický fermentovaný nápoj připravený z kefírových kultur – např. lyofilizovaných vodních kefírových kultur. Živé kefírové kultury fermentují oslazenou vodu, ovocné či zeleninové šťávy, kokosovou vodu či mléko. Zkrátka vše, co obsahuje nějaký cukr.

Fermentace také probíhá při pokojové teplotě, avšak proces je mnohem rychlejší a stačí 1 až 2 dny. Ochutit si jej můžete prakticky jakkoli. Mrněte na inspiraci do kefírových receptů.

Domácí WUGI vodní kefír místo kombuchy www.wugi.cz

Vodní kefír obsahuje živé probiotické bakterie, enzymy a zdraví prospěšné kyseliny. Podporuje trávení a zlepšuje odolnost vůči nemocem. Obsahuje také řadu vitamínů a minerálů, které se liší v závislosti na použitých surovinách pro přípravu. Jeho pravidelnou konzumací přispíváme ke zdraví našich střev

Vodní kefír není připravován z čaje, neobsahuje tak na rozdíl od kombuchy kofein (tein) je vhodnější pro osoby na kofein citlivé nebo malé děti.

Je méně octový a jeho chuť je oproti kombuchovému čaji jemnější, sladší. Díky tomu je více univerzálním nápojem a hodí se jako základ zdravých limonád, zeleninových i ovocných smoothies nebo na přípravu nemléčné (veganské) kaše přes noc (overnight kaše).

Vodní kefírová limonáda WUGI

Kombuchová houba, tibi krystalky i WUGI vodní kefírové kultury jsou tvořeny skupinou přátelských  mikroorganismů. Mezi sebou se však liší zastoupením druhů a jejich počtem. Kombuchová houba a tibi krytalky obsahují více kvasinek - nápoje z nich proto obsahují určité množství alkoholu a jsou chuťově výraznější. Nápoje z těchto kultur jsou zdraví prospěšné, avšak pokud s fermentovanými nápoji teprve začínáte nebo není vaše střevo (střevní mikroflóra) v pořádku, vyšší zastoupení kvasinek v kombuše a kefíru z tibi nemusí být ideální volbou. Vodní kefír z WUGI vodních kefírových kultur má kvasinek i alkoholu méně a může být vhodnějším.

Více o rozdílu mezi kefírovými kulturami ve formě prášku a zrn - tibi krystaly..

Malé množství alkoholu se během fermentace tvoří i ve vodním kefíru. V čerstvě připraveném kefíru je zanedbatelné množství (cca 0,5 %), ale při delší fermentaci a vlivem skladování může alkohol narůst až k 1–1,5 %, pak by sklenice (200 ml) vodního kefíru odpovídala asi 50 ml piva. Pro srovnání s kombuchou - kombucha také obsahuje okolo 1–2 % alkoholu a vodní kefír na rozdíl od ní neobsahuje kofein. 

Shrnutí

  • Kombucha i vodní kefír jsou veganské fermentované nápoje plné prospěšných živých kultur a podporují naše zdraví. Složení těchto nápojů, chuť i způsob přípravy se liší.

  • Vodní kefír z WUGI kultur jsme si oblíbili díky jednoduchosti a kratší doby přípravy a jemnější chuti.

A co vy, fermentujete, kvasíte, tvoříte? Podělte se o to s námi třeba na Facebooku.

Pokud potřebujete s kefírováním, výběrem či dávkováním produktů poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy