Ústní mikrobiom je pro zdraví zásadní, protože ovlivňuje nejen zdraví zubů a dásní, ale i celkové zdraví. Tento ekosystém mikroorganismů v ústní dutině udržuje zdraví ve stavu rovnováhy. Složení ústního mikrobiomu je v průběhu života utvářeno faktory, jako je genetika daného člověka, přenos z matky na plod, stejně jako faktory prostředí, kde daný jedinec žije. A to stravovací návyky, dostatečně kvalitní ústní hygiena, užívání léků a další vlivy.

Co je to ústní mikrobiom?

V ústech je soubor bakterií, kvasinek a dalších mikroorganismů, který se nazývá ústní mikrobiom. Jedná se po střevech o druhou největší mikroflóru, která obsahuje více než 700 druhů bakterií. Vyživuje řadu mikroorganismů, které zahrnují bakterie, houby, viry a prvoky. V ústech mikrobi kolonizují jak tvrdé povrchy zubů, tak i měkké tkáně ústní sliznice.

Vztah mezi ústním mikrobiomem a celkovým zdravím

Jak víte, žádná část těla nefunguje izolovaně. To, jak jíte, co pijete, jak se o sebe staráte, jak dýcháte, jaký máte střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví vaší ústní dutiny. A naopak. To, jaký mikrobiom máte v ústech, pozitivně nebo negativně ovlivňuje váš střevní mikrobiom a celkové zdraví. Například špatné trávení může narušit zdraví prostředí směrem nahoru: tenké střevo ovlivní žaludek, který působí na ústa a může vznikat například zápach z úst. ,,Zkažená pusa” zase naruší trávení a zdravé prostředí a mikrobiom směrem dolů do žaludku a pak do střev.

Zdraví zubů a ústní mikrobiom ovlivňuje celkové zdraví www.wugi.cz

Bakterie v ústech

S každým polknutím se hodné i zlé bakterie dostávají do střev. I kdyby váš kyselý žaludek zlikvidoval 99,9999 % bakterií, stále se několik milionů bakterií dostane do až střeva. Pokud máte narušené zdraví v ústech a tím pádem i narušený ústní mikrobiom dochází k vyšší kazivosti zubů, mohou se vyskytovat záněty dásní, vyskytují se afty a dochází k narušení celkového zdraví. 

Při zvýšené kazivosti zubů se vám do střev dostávají nehodné kyselinotvorné bakterie, které narušují střevní mikrobiom, trávení a vstřebávání živin. A zvyšuje se také riziko zvýšené střevní propustnosti.

Záněty v ústech a jejich dopad na celkové zdraví

Zánět dásní můžete jednoduše poznat, pokud vám teče krev při čištění zubů nebo při používání mezizubního kartáčku. Při zánětu dásní tvoří bakterie v puse toxiny, které prostupují do krevního oběhu a zánět koluje v celém těle

Zánět dásní byl spojen:

  • se střevní dysbiózou,
  • zánětlivými střevními onemocněními, 
  • nemocemi srdce a cév,
  • revmatoidní artritidou,
  • narušeným zdravím jater, 
  • cukrovou a dalšími potížemi, 
  • včetně zvýšeného rizika pro rozvoj Alzheimerovy choroby a demence. 

U parodontitidy je: 

  • vyšší riziko k ateroskleróze 
  • a infarktu. 

Narušené zdraví ústního mikrobiomu u malých dětí vedlo ke zvýšené kazivosti zubů, přispívá k přibírání, zánětu slepého střeva a zánětlivým střevním onemocněním.  

Při zánětu dásní užívejte koenzym Q10 ve formě ubiquinolu, omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty, vitamin C, vitamin E a další.

Rosita olej či kapsle: kvalitní zdroj protizánětlivých omega 3 EPA a DHA

Kvalitní protizánětlivé omega 3 - rosita www.wugi.cz

Preventivní péče o ústa a zuby

Ústa jsou vstupní branou k celkovému zdraví, proto se o jejich čistotu musíme denně starat správnou ústní hygienou. V případě výskytu aftů, krvácení nebo vysoké kazivosti zubů to platí dvojnásob.

Ústní hygiena

  1. Čistěte si zuby 2x denně a používejte kvalitní netoxické pasty či séra. Dětské sérum Dr.Hisham je vhodné pro děti od 1. zoubku. Jedná se o zubní séra s prebiotickým složením bez obsahu škodlivých látek. Vyčistí dokonale zuby a chrání před patologickými bakteriemi a jsou zcela bezpečné i při polknutí.
  2. V případě, že byste chtěli zuby vybělit, vyhněte se drastickým přípravkům a zvolte šetrný a účinný bělící prášek Dr.Hisham.
  3. Používejte zubní nitě a mezizubní kartáčky. Používejte před čištěním zubů škrabku na jazyk. Škrabka by měla být součástí pravidelné hygieny dutiny ústní před samotným čištěním zubů.
  4. Pravidelně 2x ročně navštěvujte dentální hygienu.
  5. Vyvarujte se klasickým ústním vodám s alkoholem. Vhodná péče je v podobě alkalické ústní vody Dr.Hisham po každém jídle či alespoň ráno a večer před čištěním zubů. Pomáhá potlačovat v ústech špatné bakterie a podporuje zdravou ústní dutinu. Je zcela bez škodlivých látek, vhodná pro celou rodinu a bezpečná při požití.
  6. Zařaďte oil pulling. Jedná se o starou ajurvédskou metodu, která podporuje čištění dutiny ústní. Převalujte si olej v puse po dobu několika minut (15–20) ráno na lačno. V Ajurvédě se doporučuje sezamový olej, můžete použít i kokosový. Olej má antibakteriální, detoxikační a protizánětlivé účinky. Pomáhá odstranit plak a škodlivé bakterie.
  7. Místo klasických žvýkaček, které obsahují toxické látky a nevhodná sladidla, volte žvýkačky s xylitolem nebo alkalické pastilky. Ve složení žvýkaček je v pořádku xylitol, arabská guma, gumová báze, přírodní příchutě, karnaubský vosk a tokoferoly.

Správná péče o zuby a dásna - Dr Hisham sérum pro dospělé a ústní voda www.wugi.cz

Správné dýchání rovná se zdravá ústa

Dýchejte nosem. Řešte problémy s chrápáním a chronicky ucpaným nosem. Při dýchání nosem máte jazyk v takzvané odpočinkové poloze, která je alfou a omegou správné výslovnosti, zdravého růstu patra, správného postavení hlavy a držení těla. 

Dýchání nosem ovlivňuje mnohem více, než by se mohlo zdát. Potíže mohou vznikat už v dětství používáním dudlíků a kojeneckých láhví. Signály, že jazyk není ve správné odpočinkové poloze jsou dýchání ústy, vady skusu, alergie, astma a zvětšené mandle. Nejen u dětí, ale i u dospělých se jedná o každodenní trénink po dobu několika měsíců, kdy se cíleně pracuje se svaly v puse. Problematiku popisuje na svém facebookovém profilu klinická logopedka Mgr. Zuzana Blažková.

Zdraví zubů a ústní mikrobiom ovlivňuje celkové zdraví - pečujte o zdraví zubů vašich dětí od prvních zoubků www.wugi.cz

Ústní mikrobiom a strava

Dodržujte pauzy mezi jídly, pijte jen čistou neslazenou vodu nebo čaj a přes noc minimálně 12 hodin nejezte. Vyvarujte se jezení cukrovinek a pití slazených nápojů. Vyhněte se nadmíře sacharidů, rafinovaným a prozánětlivým potravinám. Jezte kvalitní celistvé potraviny v co nejméně zpracované podobě. Velmi důležitý je příjem vitaminů a minerálů. Klíčové jsou protizánětlivé omega 3 EPA a DHA, vždy doplňujte vitamin K2 při užívání vitaminu D (zde je samotný vitamin K2, pokud už vitamin D máte, nebo volte kombinaci D3+K2), pamatujte na dostatek vápníku a ostatních minerálů. Potíže typu popraskané rty, bolestivý jazyk a podobně často značí nedostatky B vitaminů.

Co jsou to ústní probiotika?

Příznivý vliv může mít i užívání orálních probiotik. Tato probiotika se nepolykají, ale cucají. Některá orální probiotika jsou navržena pro zvýšení alkality ústní dutiny a plaku, jiná jsou zase vyvinuta pro cílení na patogenní druhy bakterií. V lékárnách je již dostupných více značek, ale pozor na složení probiotik, vyhněte se nežádoucím aditivům, jako jsou umělá sladidla. My můžeme doporučit probiotika Prodentis pro děti (nikoli ty pro dospělé) od značky Biogaia. 

Shrnutí: jak na zdravý ústní mikrobiom jako klíč k celkovému zdraví

  1. Návštěva dentální hygieny dvakrát ročně, pravidelné používání mezizubních kartáčků a škrabky na jazyk.
  2. Používání kvalitní netoxické pasty a ústní vody.
  3. Po jídle užívání alkalických pastilek, popř. žvýkání netoxických žvýkaček.
  4. Dýchání nosem během dne i při spánku.
  5. Kvalitní strava s dostatkem omega 3, vitaminů i minerálů.
  6. Užívání kvalitních ústních probiotik.

​Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním produktů poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy

zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8883028/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6503789/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8457218/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6605021/